חובת צורת הגשת וסימונים בתוכנית להיתר לתוספת בנייה

ראשי פורומים פורום אדריכלות חובת צורת הגשת וסימונים בתוכנית להיתר לתוספת בנייה

מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
  • תגובות
    חובת צורת הגשת וסימונים בתוכנית להיתר לתוספת בנייה
    איפה ניתן למצוא הנחיות, חוקים או נהלים על אופן צורת הגשת תוכנית להיתר בנייה.

לדוגמה, אם בתוכנית לא סומן העברת דלת בחדר המדרגות, פתח חדש לגג וכו', האם זה תקין? ברור שלא!

מדובר בשינוי בבניין קיים. אחד מבעלי הנכסים הגיש בקשה להיתר בצורה כזאת. 

בועדה המקומית לא התייחסו לטענתי שהמבקש הגיש את הבקשה בכוונה תחילה בצורה כזאת, אחרת השכנים היו שמים לב לשינויים שברצונו לבצע ולכן הטעה ורימה את בעלי הנכסים.

מכיון שהמבקש מקושר בעירייה, לא קיבלו את הטענה שלי.

לכן אני הולך להגיש ערעור ומאוד חשוב לי להצביע על איזה סעיף בחוק, נוהל או בכללים לעריכת תוכניות שבו יש את ההוראות איך לסמן ולהגיש תוכניות להיתר.

אודה לך מאוד אם תוכל לעזור לי בזה.

אם היתה אפשרות הייתי מצרף את המצב הקיים והמצב המוצע כדי להבין בדיוק במה מדובר.

צורת הגשה

היי ג'וש,

הנה קישור לחוק התכנון ובניה – https://he.wikisource.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%9F_%D7%95%D7%94%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%94

והנה קישור לתקנות התכנון והבניה שמסבירות איך מפרשים אותו – https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/044_046.htm#Seif14

אבל בשניהם לא תמצא הסבר לאיך משרטטים. 

כל רשות מקומית נדרשת לפי החוק לפרסם הנחיות מרחביות שמסבירות בין היתר גם מה אמורה להכיל כל תכנית הגשה, אבל גם שם כנראה שלא תמצא הסבר כזה, פשוט מפני ששרטוט הוא השפה של המתכנן, ואת השפה הזו לומדים בשנה הראשונה ובקורס הראשון אבל זה לא מוגדר בחוק, כמו שכל המילים בשפה העברית לא מוגדרות בחוק. סומכים על שופט שיפרש את צירופיהן. 

החוק מסמיך את מהנדס העיר לאשר תכניות, ואם מבחינתו התכניות עומדות בסטנדרט המקצועי המקובל – התכנית תאושר. 

אם אתה מסתמך בערר על שרטוט לא תקין, טקסטים או נהלים לא יעזרו – אתה צריך חוות דעת אדריכל או עו"ד שמתמחה בחוק התכנון והבניה (לא מקרקעין אלא ספציפית חוק התכנון והבניה) שיאשר שאכן התכנית שגויה או חסרה באופן שמטעה ולא תואמת את השינויים שאושרו. 
    לחילופין, אם אתה צודק והם לא אושרו אבל בוצעו – יש כאן עבירת בניה. אתה יכול לפנות למחלקת הפיקוח, להראות להם החריגה וייפתח תיק נגד המבקש.

דבר נוסף – שינויים כאלה כמו דלת לחדר מדרגות או פתח בגג שלא משנים את שטחי הבניה – הם בסמכות מהנדס העיר ללא צורך באישור הוועדה. כלומר, בסמכותו לאשר שינויים כאלה גם אחרי שהוצגה התכנית לציבור ולוועדה. 

יקי 

תודה ושאלת הבהרה

תודה יקי על התשובה המפורטת.

מה שכתבת בפיסקה האחרונה, שככל שאין שינוי בשטחי הבנייה המהנדס יכול לאשר שינויים, נכון גם אם מדובר ברכוש משותף? דהיינו, כמו במקרה דנן שהיציאה לגג וגם הגג הם חלק מהרכוש המשותף?

סמכויות מהנדס העיר

תוכל למצוא בתוך הקישור לחוק התכנון והבניה את סמכויות המהנדס. לדעתי שינויים כאלו שמשנים את הגישה לרכוש משותף נופל בתחום הסמכות של מהנדס העיר ואין צורך באישור מחדש בוועדה, אבל באותה נשימה – המהנדס אמון על זכויותיהם של יתר הדיירים אל מול המבקש ואמור לוודא שזכויותיהם נשמרות.
    כרגע זה דיון מאוד היפותטי שלא עוזר לדורות הבאים שיעשו חיפוש בפורום, יהיה הרבה יותר קל אם תמצא דרך להעלות לפה הגדלה של החלק הרלוונטי מהתכנית- ממילא, אם אתה מתכוון להגיש ערר תצטרך להכין מסמך כזה שמראה בכמה דפים (ישר ולעניין) את הפגיעה שנגרמת לך.

יש דרך להעלות לכאן קבצים להמחשה?
    העלאת קבצים בעייתית משיקולי אבטחה אבל הנה מה שאפשר לעשות

היי ג'וש,

יש בעיה לאפשר העלאת קבצים חופשית, האקרים למיניהם מנצלים את הפתח הזה.
    הפתרון הוא לשים את הקובץ בשירות ענן כלשהו כמו גוגל דרייב או דרופבוקס או https://imgbb.com/ ולשים פה קישור.

כדי להפוך את האזור הרלוונטי מהתכנית לתמונה, יש כלי נהדר  שנקרא  Snipping tool שמגיע עם ווינדוס. 
    תפתח את הקובץ כך שיופיע החלק הרלוונטי על המסך ואז לחץ על סמל הווינדוס בפינה התחתונה והקלד את האותיות הראשונות SNIP עד שיימצא ולהפעיל את התוכנה.  
    עכשיו בחר NEW ותוכל לבחור את החלון או אזור המסך. הוא יהפוך לתמונה שעליה אתה גם יכול לקשקש ולהוסיף הערות ואז לשמור כקובץ תמונה, להעלות לאיזה ענן ולשתף פה את הקישור.

יקי

הנה הלינק להורדת התשריטים

תודה על הרעיון.

https://drive.google.com/open?id=1ILOHWyoeyl5nauvKLf5EV8Rost98TGSd

הנה הלינק להורדת התשריטים

תודה על הרעיון.

https://drive.google.com/open?id=1ILOHWyoeyl5nauvKLf5EV8Rost98TGSd

עכשיו כשיש תכניות אפשר להבין

היי,

אמנם היה מן הראוי לסמן את סגירת דלת היציאה באדום ואת פתיחת הפתח בגג בצהוב (כי הפתח נאטם בבניית בלוקים והפתח מצריך הריסת ריבוע בטון) ואפילו לכתוב מבוקש אבל זה מאוד שולי – אני רואה סימון של סולם ופתח, וזה פתרון הגיוני לגמרי כדי לאפשר גישה משותפת לדיירים לגג המשותף תוך ניצול אופטימלי של שטח הגג התחתון. 

היתה גישה עם סולם לגג ונותרה גישה עם סולם לגג. אני לא רואה איפה הפגיעה ומה הבסיס לערר.

יקי

נכון להיום אין סולם לגג

הגישה לגג היתה דרך דלת היציאה לגג. הסולם והפתח לגג לא קיימים אלא זה מה שרוצה לעשות.

יופי, אז הוא מחוייב לבצע, זה חלק מההיתר.

בלי לבצע את זה לא תהיה תעודת גמר ולא ניתן יהיה לרשום את חדר הגג בטאבו. 
    בנוסף, אפשר לפנות לפיקוח העירוני או מחלקת רישוי ולבקש שיורו על פתיחת הפתח והתקנת סולם כתנאי לפני איטום דלת היציאה.

בהצלחה!

מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
כתיבת תגובה בתור אורח באתר. כניסה לחשבון שלי
פרסום תגובה
הפרטים שלך