myarchitect.co.il

פורום אדריכלות

מנהלי הפורום:
אדריכל יקי אייכבאום
אדריכל יקי אייכבאום
יקי, אדריכל בוגר הטכניון, מפקח בנייה..
הודעות רלוונטיות מהפורום:
מתי צריך טופס 4
16/03/2019 06:11 היי רציתי לדעת באיזה שלב בהליך של בניית בית צריך להתחיל עם הנושא של טופס 4?
תוספת/הרחבת בניה
11/04/2019 06:46 האם ניתן לעשות שינויי מפלס בבניה פרטית כאשר מעונינים לעשות תוספת/הרחבת בניי
הלוואי והיתה דרך...
19/07/2019 09:24 היי שלומי, וודאות תכנונית ושקיפות זה לא משהו שאפשר חמצוא בוועדות התכנון בא
תוספת/הרחבת בניה
11/05/2019 08:27 שלום, האם יש פרשנות למונח הרחבת בניה ולמונח הריסת מבנה? בנוסף, במידה ואני מ
כניסה לפורום

תכנון בית פרטילגור בבית פרטי שסביבו מדשאה פסטורלית הוא חלום של משפחות רבות שמקצתן מצליחות להגשים אותו, לנהל את התכנון והבנייה ולאחר מכן לגור בבית הפרטי שמתאים לאורח חייהם.
מדובר בפרויקט מורכב ומאתגר מאד שיש לבצע באופן מסודר ומוקפד תוך קבלת הנחיות מאנשי מקצוע מעולים ומיומנים שיכוונו את בעלי הנכס איך לפעול בכל סיטואציה.
למרות הדרך המפותלת במהלך המיזם הכוללת במקרים רבים עיכובים ומהמורות שונות, העיסוק בהקמת בית משלך הוא סיפוק אדיר בכל אחד מהשלבים, עד ההגעה להשלמת הבית ולמגורים בו.
 
 

תקציב לתכנון בית פרטי וניהול המיזם

הקמת בית פרטי כוללת קשרים עם הרבה מאד גורמים בתחומים מגוונים ולא מוכרים, תוך עמידה בתקציבים שהוקצו לכל נותן שירות, כמו כן גם עיסוק בנושאים בירוקרטיים רבים מול הרשויות השונות.
תקצוב כל נישה הוא מהותי כיוון שכל חריגה כרוכה בסכומי כסף לא מבוטלים המעלים באופן משמעותי את עלות הפרויקט כולו. כשנוצרת חריגה בכל אחד מהסעיפים, התוספת הכספית בכללותה הופכת למסה רצינית.
לכן, יש לתקצב באופן ריאלי את כל אחד מהסעיפים השונים לאורך הפרויקט כדי להגיע לחריגות קטנות ככל האפשר. השינויים המהותיים מחייבים היערכות פיננסית של בעלי הנכס לסך התשלומים שעליהם לשלם.
כדי להגיע לכך, רצוי להכין טרם רכישת המגרש רשימה הכוללת את אומדן העלויות השונות באופן מפורט, כדי לדעת אילו עלויות מתוכננות בשלבים השונים של הבנייה.


חישוב עלויות בניית בית פרטי

יש לחשב את העלות המשוערת של כל אחד מסעיפי ההוצאות ואת הסך הכול הכללי מול ההון העצמי העומד לרשות בעלי הנכס. על פי אומדן זה ולאחר התייעצות עם יועץ משכנתאות, הם יקבלו החלטה מה גובה המשכנתה שברצונם לקבל עבור המגרש ועבור בניית הבית כך שיוכלו לעמוד בכל ההתחייבויות.
בכל מקרה, יש להביא בחשבון שבמהלך הבנייה צצות לעיתים בעיות המצריכות רכישות שונות או גיוס קבלני משנה נוספים, דבר שיעלה את סך ההוצאות.
כבר בתחילת הדרך יש לגייס עורך דין העוסק בתחום המקרקעין שילווה את הפרויקט מול בעל המגרש, רשם המקרקעין, קבלנים, בנקים ועוד.
 
 
תחום
           
 הוצאות נלוות
   
עלות רכישת מגרש פיתוח הקרקע, מס רכישה, ערבות בנקאית, שכר טרחה עורך דין ועמלות. משכנתא - שמאי, יועץ משכנתאות, ביטוח, נוטריון.
   
בניית שלד אדריכל, קונסטרוקטור, מכון העתקות להדפסת תכניות בנייה, מעבדה מוסמכת לבדיקת איכות הבטון ביציקה, מהנדס אינסטלציה, אגרות שונות. היטל השבחה, פרסומים בעיתונות, עורך דין, יועץ בטיחות, יועץ קרקע, מפקח בנייה מודד קרקע, ביטוח בנייה.
קבלני משנה – איטום וזיפות, חשמל, אלומיניום, קבלן שלד, אינסטלציה, גז, שואב אוויר מרכזי, מיזוג אוויר, קבלן בריכות שחייה, תשתיות, חימום תת רצפתי, גג רעפים, סקיילייט, גידור, פינוי פסולת לאתר מאושר,
   
הוצאות לשלב הגמר קבלני צבע, טיח, ריצוף, חיפוי, בטון, שיש, סורגים, דלתות פנים וחוץ, דוד שמש, מנופים והובלות, מטבח הכולל עבודות נגרות, שיש, אריחים, כלים סניטריים, ארונות לחדרי רחצה, מיגון ואבטחה-מצלמות, אזעקה, פרגולות, הסקה מרכזית, מערכת בית חכם, עבודות גבס, רכישת כל האביזרים בסין כולל עלויות הנסיעה, גינון ופיתוח סביבתי
   
הוצאות לפני הכניסה לבית מעצב פנים, אינטרנט ותשתיות נוספות, ריסוס, ניקיון ופוליש, בדק בית, מודד, ניקיון פסולת, הובלה, ריהוט, מוצרי חשמל, אקססוריז, ביטוח ועוד.
 


בחירת צורת הבנייה להקמת הבית
קיימות כמה שיטות לבניית בית פרטי:

בנייה בניהול עצמי
אופציה אשר בה בעלי הנכס בוחרים קבלן לכל תחום וסוגרים עמו את העלויות, את דרישות הביצוע ומתאמים את לוח הזמנים בין הקבלנים השונים כך שהעבודה תבוצע ברצף על פי השלבים ההגיוניים. בצורת התנהלות זו יש לבעלי הנכס כאב ראש גדול והם צריכים לבצע אין ספור תיאומים אך באופן זה סך ההוצאות שלהם מבוקר ומופחת.

גיוס מפקח בנייה
גיוס מפקח בנייה הוא צעד חשוב והכרחי. מפקח הבנייה הוא האחראי על כל מה שקורה בשטח, איכותם של חומרי הבנייה, בקרה ופיקוח על הקבלנים השונים כך שיבצעו את עבודתם בדיוק על פי ההנחיות המקצועיות.
מדובר בנושא אקוטיים מבחינה חוקית, טיב המוצר ואיכות הביצוע ולכן חשוב שאיש מקצוע המכיר את התהליכים על כל רבדיהם יבדוק בזמן אמת כל אחד מהמהלכים הללו ויאשר אותם או לחילופין יבקש לפרק את העבודה ולבצע אותה מחדש אם היא לא תקינה.
 
קבלן עד המפתח
באופציה זו, בעל הנכס מסמיך קבלן ספציפי שבחר על פי המלצות וחוות דעת שקיבל, לבצע את מלוא הביצוע מתחילתו ועד סופו. הוא זה שאחראי לבחור קבלני משנה, לרכוש עבורם חומרי גלם (או שבעל הנכס רוכש – על פי הסיכום ביניהם) , הוא דואג לתאם בין הקבלנים השונים כך שהעבודה תתבצע בקצב הנכון ובמינימום עיכובים. הקבלן אחראי על כל השלבים עד העברת המפתח לבעל הנכס בתום הפרויקט.


תכנון הבית בעזרת אדריכל מקצועי המלווה את הפרויקט

תכנון באמצעות אדריכל מנוסה כולל הרבה מאד חשיבה והגדרות של הצרכים הנחוצים לכל משפחה על פי אורח חייה.
התכנון הפרטני צריך להתאים בדיוק למשפחה זו תוך ראיה גם לעתיד. בני הבית מעדכנים את האדריכל בדבר ראיית העולם שלהם, איך הם רוצים שייראה הבית, מבנה וגודל החדרים, גודלו של המטבח על פי הרגלי האירוח שלהם, דרישות מיוחדות כמו חדר קולנוע, בריכת שחייה, יחידת דיור להשכרה או לעובדת וכל נושא רלוונטי נוסף.  
האדריכל מכין כמה סקיצות יצירתיות וייחודיות בהתאם להנחיות שקיבל מבעלי הנכס. לאחר מכן הם מבצעים יחד סיעור מוחות, משנים דברים לכאן ולכאן ובסופו של דבר מחליטים על הדגם המתאים ביותר ואתו הם יוצאים לדרך.

חשוב לגייס אדריכל מהימן שבעלי הנכס קיבלו עליו המלצות חמות, שיש עמו תקשורת טובה והבנה מלאה, אדם הקשוב ללקוחותיו וזאת כדי ליצור שיתוף פעולה פורה בין הצדדים.
האדריכל משתמש בשיטות טכנולוגיות חדשניות וכך הוא מכין תכניות מדויקות לשלבי הביצוע השונים. אדם זה מעורה היטב באופן הגשת הבקשות לקבלת היתרים מהרשות המקומית כך שיקדם מהלך זה, יהיה בקשר עם הוועדה, יבצע את התיקונים הנדרשים וידאג לכך שההיתר יתקבל תוך פרק זמן סביר.


אופן ניהול עבודת הבנייה במהלך ההקמה

ניהול עבודות הבנייה חייב להיעשות בדרך מאד מסודרת ומאורגנת. אם בעלי הנכס הם מנהלי הפרויקט, הם יחתמו על הסכמים נפרדים עם כל אחד מקבלני המשנה שבהם מפורטת העבודה שעליהם לבצע, פרק הזמן המוקצב לכך ואופן תשלום העלויות שסוכמו.
אם קיים מפקח בשטח, הוא זה שמאשר כל עבודה אם היא בוצעה כהלכה לדוגמה תשתיות הצנרת או הטיח ובהתאם לכך מתבצע התשלום.
בכל מקרה, אין לשלם כספים מראש לקבלנים אלא רק על פי שלבי העבודה שהושלמו בפועל וזאת כדי לא ליצור מצב שהקבלן מקבל את הכספים ונעלם ללא ביצוע הפעולות שסוכמו.

אם בעלי הנכס שכרו קבלן עד המפתח, הם חותמים עמו על הסכם ובו נרשם פירוט של מלוא העבודות בהתאם לתכניות ואופן העברת התשלומים על פי החשבונות החלקיים והחשבון הסופי שיאושר על ידי המפקח.
 
 
סיכום

מי שמתכנן לבנות בית פרטי, מביא בחשבון שעומדת לפניו תקופה לא פשוטה הכוללת קשר יום יומי עם הרבה מאד גורמים שיגזלו את מנוחתו. אך כשרואים את הבית קורם עור וגידים התחושה היא נפלאה ונרתמים למלאכה עד סיומה בהצלחה.
 
 

טיפים
בניית בית פרטי כרוכה בתשלום של כספים רבים. יש להיות ערניים לכל מהלך ולכל עבודה של בעל מקצוע, כדי שלא יאבדו כספים.
בעלי הנכס צריכים להיות מעורבים בכל מה שקורה במהלך הבנייה ולקבל הסברים מקצועיים, מפורטים וענייניים מאנשי המקצוע המבצעים זאת עבורם כמו האדריכל , המפקח וקבלן הבנייה.

 

תכנון בית פרטי - שאלות פופלאריות של גולשים

הליך תכנון בית פרטי
12/07/2019 15:39   |   טל

אני רוצה להיוועץ באדריכל לגבי תכנון בית פרטי רציתי לדעת איזה מידע אני צריך להציג לו והאם אני אמור להביא לפגישה איתו מסמכים כלשהם? המון תודה

תכנון בית פרטי
24/07/2019 18:39   |   כהן ב

אנחנו לקראת הליך תכנון בית ואשתי מתעקשת לבצע את כל הנושא של תכנון עיצוב הפנים באופן עצמאי, אני קצת חושש מזה, רציתי לדעת אם זה בכלל מקובל שאנשים בלי קשר מקצועי לעיצוב מבצעים את העבודה<

אדריכלית
23/02/2017 18:24   |   חיים

אנחנו עומדים לפני בניית בית פרטי, יש לנו אדריכלית שעבדנו איתה וקיבלנו עם התוכניות שלה את ההיתר רציתי לברר לגבי תכנון בית פרטי - האם הוא כולל פיקוח? מה זה אומר בעצם פיקוח עליון? אם האדריכלית עושה לנו פיקוח עליון, מיותר לקחת מפקח נוסף?

שילוב בין כפרי למודרני
16/03/2017 19:34   |   רינה

אנחנו נמצאים בשלב התחלתי מאוד של תכנון בית פרטי חדש. אני מאוד אוהבת עיצוב בית כפרי ובעלי קצת יותר נוטה למודרני (נקי יותר) איך לדעתך אפשר לשלב בין העולמות. בין בריקים לדוגמא שאניעסקים מובילים בתחום תכנון בית פרטי

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
קהילת אדריכלים - בואו הצטרפו
Copyright © 2020 myarchitect.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אדריכל שלי מציע אדריכלים ומעצבי פנים, ברחבי הארץ - לכל פרוייקט, מכל סוג.
מחפשים אדריכלים מומלצים? השאירו פרטים וקבלו את הטובים ביותר
אנחנו עובדים עם אדריכלים אמינים ומקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג שתעבדו הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!