אדריכלים » מאמרים וחדשות » המדריך השלם של נורות תאורה לבית

המדריך השלם של נורות תאורה לביתמאז רשם תומס אדיסון את הפטנט הראשון על נורת ליבון חשמלית ב-1879, המציא העולם שוב ושוב נורות חדשות מבוססות חשמל המאפשרות להאיר את הבית ואת המשרד.
במאמר זה נסקור מעט מהיתרונות והחסרונות של אמצעי תאורה לבית בהם אנו משתמשים.
נורות ליבון
עיצוב תאורה
זהו אמצעי תאורה לבית הישן ביותר מבחינה היסטורית, ועדיין הנפוץ ביותר ברוב הבתים. מדובר למעשה בנורה הרגילה והצהובה שאנו מכירים, וכן בווריאציות שלה כמו נורת הלוגן.

האור של הנורות הללו הוא בדרך כלל בגוונים חמים (אדום וצהוב, אם כי האור של נורת ההלוגן לבן יותר), והן פועלות על עקרון הליבון: חימום מוליך דק על ידי העברת זרם דרכו, עד לרמה שהוא יפלוט אור.

וודאי שמתם לב שהנורות הללו חמות מאוד, כלומר חלק נכבד מן האנרגיה הולך ליצירת חום תחת יצירת אור, מה שהופך נורות ליבון לבזבזניות חשמל באופן יחסי.

עם זאת, התפוצה הגבוהה של הנורות הללו והעובדה שהן כלשעצמן זולות מאוד (פחות משקל לנורה רגילה), ומגיעות במגוון של גדלים וצורות, הופכות אותן לפיתרון כה נפוץ לצורך תאורה לבית.


נורות פריקה

תאורה לבית באמצעות נורות פריקה, הכוללות נורות "נאון" (פלואורוצנטיות) נורות כספית וכו', הופכת לפופולרית יותר לאורך השנים.

תאורה לבית באמצעות נורות פריקה יוצרת אפקט קרוב יותר לאור יום, שכן הספקטרום (תחום הצבעים הנפלט על ידי )  של נורות פריקה הרבה יותר כחול וקר.

מדובר באמצעי תאורה לבית חסכני פי כמה מנורות הליבון (נורה של 100וואט צורכת כמו נורת ליבון של 20 וואט בערך), אם כי אליה וקוץ בה: נורות הפריקה חסכניות מאוד כאשר הן דולקות, אך צורכות המון אנרגיה (כשעתיים של פעולה) כאשר מדליקים אותן. לכן בחדרים בהם האור מודלק לפרקי זמן קצרים (שירותים, מקלחות וכד'), יתכן ולא מדובר בפתרון הטוב ביותר.

המחיר של הנורות הללו יקר יותר (יכול להגיע ל50 שקלים לנורה), אם כי קיים הצע גבוהה יחסית של צורות, המתאים כמעט לכל צורך עיצובי.


נורות דיודה (LED)

נורות ה LED הן המצאה חדשה יחסית, ועדיין לא נכנסו לשימוש נרחב לצורכי תאורה לבית. מדובר בנורה החסכנית ביותר מבחינת אנרגיה, אך עוצמת האור שהיא מסוגל להפיק נמוכה מאוד (עד 5-10 וואט בדרך כלל).

עם זאת, מדובר בנורה קטנטנה ממש, מה שמאפשר למעצבים בעלי מעוף לייצר "חוטי אור" ולהחביא את מקור האור בדפנות הקירות, מה שיוצר אפקט "זרחני" בלי מקור אור מסנוור יחיד ומרכזי.

יתרון משמעותי נוסף של נורות הLED היא העמידות שלהן: נורת LED תעבוד פי 10 יותר שעות מנורת ההלוגן ופי 100-150 יותר מנורת הלהט הממוצעת.


שילוב לצורך תאורה לבית

עם זאת, מלבד הבחירה באמצעי תאורה לבית (על פי הפרמטרים של האור, מחיר ההפעלה והעמידות שתיארנו לעיל), חשוב גם לבחור את צורת בית הנורה. נורות להט ופריקה מעוצבות בדרך כלל על מנורות מרכזיות (מהתקרה או הקיר), בעוד שנורות LED מוכנסות במקומות רבים מאוד לאורך החדר.


למרות כל מה שציינו, היום יש ניסיון אמיתי להפחית בשימוש בנורות, באמצעות חלונות גדולים. המגמה הירוקה משתלטת גם על תחום זה, ואפילו ממשלות מתגייסות למענה


עוד באותו נושא

אדריכלות בשבילכם

אדריכלות בשבילכם

רכשתם בית חדש ואתם מתלבטים מי יהיה האדריכל שלכם? החלטתם לעצב את המשרד ואתם לא יודעים איפה להתחיל? תנו לנו לעזור לכם. באתר My Architect, תוכלו למצוא...

אדריכלות ירוקה - מדריך

אדריכלות ירוקה - מדריך

האידאולוגיה העומדת מאחורי אדריכלות ירוקה היא השגת תנאי מחייה אופטימליים תוך ניצול מינימלי של משאבים. הרעיון הוא ליצור מבנים אשר יחסכו...

מדריך עיצוב חנויות

מדריך עיצוב חנויות

חנויות כיום אינן רק מקום בו אנו הולכים לקנות, אלא הן מקום בו יכולים לבלות שעות. זו הסיבה בגללן בעלי חנויות שמים דגש נרחב לעיצוב החנות שלהן...

עיצוב מסעדות - שיהיה נעים לאכול

עיצוב מסעדות - שיהיה נעים לאכול

בשני העשורים האחרונים, עם התפתחות התרבות הקולניארית בישראל, התפתח גם התחום של תרבות המסעדות. תגידו להתראות לכיסאות הפלסטיק הישנים ותברכו...

עיצוב גינות- מדריך קצר

עיצוב גינות- מדריך קצר

חשיבות העיצוב של הגינה שלנו, איננה רק לטובת המראה שלה אלא גם ובעיקר לתחושה האישית שלנו, ככה זה שעיצוב גינות מתקשר לאנרגיות פנימיות לפחות...