myarchitect.co.il

כיצד נוצר סגנון אדריכלות


כמו כל אומנות, כך גם אדריכלות מורכב מסגנונות שונים אשר מתהווים, משתנים ומתפתחים עם הזמן. סגנונות אלו, עוברים את התהליכים האלו, בהתאם לשינויים התרבותיים, החברתיים והכלכליים שעוברת החברה בעולם כולו ובפרט בכל מדינה. במאמר זה ננסה ללמוד מעט על התפתחות סגנונות באדריכלות, כיצד הם מתפתחים, מדוע זה קורה, מתי נוכל לראות זאת ומתי נוכל לראות שסגנון אחד חלף מהעולם בעוד סגנון חדש בא לעולם.

אדריכלות הוא מהתחומים העתיקים ביותר בו התעסקה החברה האנושית. למעשה עוד מימי מצרים העתיקה, היו אדריכלים שתיכננו ובנו מבנים ציבוריים. מאז ועד היום, על פי הערכות וספירות שונות, נוצרו קרוב ל14 סגנונות עיצוב, כאשר בכל סגנון אפשר למצוא תתי סגנונות, שנוצרו במדינות שונות, בחברות שונות וכן הלאה) כמובן, ככל שהכלכלה הפכה בינלאומית יותר, המסחר נהפך גלובלי יותר והתקשורת בין האנשים היתה פתוחה יותר, כך השפעות של סגנונות התערבבו וקיבלנו תתי סגנונות משולבים רבים יותר.

השפעות על סגנונות אדריכלות

סגנון אדריכלות נוצר כפי שצויין בתחילה, כתוצאה משינויים תרבותיים, חברתיים וכלכליים (לכך אפשר להוסיף גם צורכי ביטחון). למשל, בעבר אנשים נטו לחיות בתוך שטחים קטנים, מוקפים חומה, בבתים קטנים,עם סמטאות צרות המובילות מבית לבית ומאזור אחד לשני. אסור לשכוח את המבצרים, הצריחים וכל שאר אמצעי הביטחון שהיו מוכרים אז. אך עם הזמן הקהילה גדלה והתפתחה, שטחים נכבשו, היתה יציאה מתחומי החומות, והמבנים הפכו גדולים ומרווחים יותר. כך בעת המודרנית אנו רואים יותר שינוי, שחל מבתי רכבות שהיו מוכרים לנו בעיקר במזרח אירופה (הבנייה הסוציאליסטית) לבנייה פרטנית ומבודדת יותר.

סגנונות אדריכלות נוצרים ומתפתחים גם כתוצאה משינויים  כלכליים. יש לכך שתי דוגמאות בולטות, הראשונה, השינוי בחומר הבנייה. בשנים האחרונות אנו רואים שינוי במעבר לבנייה תומכת סביבה, בנייה ירוקה , בה יש ניסיון לנצל יותר את אנרגיית השמש באופן טבעי מאשר בעבר. כך גם החומר בו משתמשים (יותר חומרים מבודדים) מאשר בעבר. דוגמא אחרת היא, מיקום הבנייה. בעבר, הבנייה היתה נעשית יותר בדרכי מסחר, כיום אין צורך בכך, בגלל שאמצעי התחבורה (שלא נדבר על מסחר אלקטרוני) הפכו את מיקום המבנה לחסר חשיבות מבחינה כלכלית.

ציינו שלעיתים סגנון אחד נעלם ומגיע סגנון אחר. מתי זה קורה? בעבר זה התרחש יותר בגלל נסיבות סביבתיות, התפתחות החברה. כיום זה קורה יותר בגלל הרצון להגיע אל מקומות חדשים בתחום הבנייה והעיצוב וכן בגלל ניסיונות חדשים ומשוכללים יותר של אדריכלים. אדריכל שמגלה סגנון חדש, מצליח לא פעם לסחוף אחריו ולהוביל את האדריכלות אל הקו שלו, בזמן שסגנונות אחרים ננטשים. אפשר לקרוא לזה, עניין של טרנד.

בסיכומו של דבר, סגנונות אדריכלות משתנים מעת לעת, בהתאם לצורכי החברה ורצונה, לעיתים החברה משפיעה על הסגנון ולעיתים החברה נאלצת לספוג את השינוי מחוסר ברירה.27/09/2009    המאמר עודכן בתאריך 06/09/2012    MyArchitect
פורום אדריכלות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myarchitect.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת אדריכלים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 myarchitect.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אדריכל שלי מציע אדריכלים ומעצבי פנים, ברחבי הארץ - לכל פרוייקט, מכל סוג.
מעוניינים לרכוש מקצוע לעתיד? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אדריכלים אמינים ומקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג שתעבדו הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!