myarchitect.co.il

לימודי אדריכלות נוףבעידן הירוק בו אנו חיים, לא קשה להסביר כיצד אדריכל נוף הפך לאחד המקצועות המבוקשים בתחום האדריכלות ועיצוב הסביבה


אדריכלות נוף הוא תחום אקדמי יישומי, שתופס תנופה משמעותית מאוד בשנים האחרונות בישראל ובחו"ל, וכך אדריכלות נוף מייצגת בכפיפה אחת שילוב של מקצוע עם מאפיינים של ביטחון תעסוקתי גבוהה, יצירתיות ועניין מתחדש ומתמיד בתהליכי העבודה, ואפשרויות קידום וקריירה מגוונות.

בשורות הבאות ננסה להסביר מעט מהי אדריכלות נוף, מה כוללים לימודי אדריכלות נוף, והיכן לימודים אלה מתקיימים.לימודי אדריכלות


אדריכלות נוף- תפקיד

אדריכלות נוף היא תחום אקלקטי (כלומר משלב בתוכו מדעי יסוד רבים ומגוונים), כאשר הדמויות העיקריות בקדמת הבימה של אדריכלות נוף הם אדריכלי הבניין (או העיר), מהנדס העיר, והנדסאי אדריכלות נוף.

בעוד ששני הראשונים עוסקים בעיקר באישור תוכניות מוכנות (על ידי ההנדסאי) ובגישה אסטרטגית לעניין, מי שממונה בפועל על תכנון מפורט של אדריכלות נוף, הצגתה, אישור התוכנית וביצוע העבודה בפועל על הצד הטוב ביותר הוא הנדסאי אדריכלות נוף.

לצורך ביצוע תפקידים אלו על ההנדסאי לשלוט במגוון רחב של תחומי מידע וידע: חוק התכנון והבניה וחוקי עזר לאומיים ומקומיים, יסודות בגיאולוגיה והנדסת קרקע, חקלאות ובוטניקה ברמה טובה מאוד, יסודות העיצוב, תכנון כלכלי (לא רק של העלויות המיידיות אלא גם מתן הערכה מדייקת של עלויות תחזוקה שוטפת ותפעול) ועוד ועוד.


אדריכלות נוף- מוסדות לימודים, משך הלימודים ותעודת גמר

אדריכלות נוף נלמדת בכמה מסלולי לימודים שונים, במעל ל20 מוסדות לימודים בארץ. באופן מסורתי דרגת התואר הניתן על ידי המחלקות לאדריכלות נוף במכללות ובמרכזי לימודי ההמשך של האוניברסיטאות היא דרגת הנדסאי.

עם זאת, בהתאם לדרישות השוק למומחים בעלי השכלה גבוהה מלאה (וברוח התקופה, כאשר לרוב תואר אקדמי משפיע לטובה לא רק על סיכויי הקבלה למשרה אלא גם על גובה השכר, תנאים סוציאליים ואפשרויות קידום), מוסדות לימוד שונים מציעים תואר הנדסאי אדריכלות נוף תלת שנתי.

מסלול הלימודים הזה, המוצע בין השאר על ידי הרשת הכלל ארצית של מכללות אורט, ביה"ס להנדסאים במכללה האזורית באשקלון ועוד, מעניק לבוגריו למעשה שני תארים: תואר הנדסאי של אדריכלות נוף, וכן תואר BA ששווה ערך בערכו לתואר BA כללי. מסלולי לימודים מקוצרים יותר נמשכים כשנתיים.

עלות לימודי אדריכלות נוף נעה בין כ10-20 אלף ש"ח בשנה, כל זאת לפי חישוב של עומס לימודים מלא של 100%.

הקורסים הנלמדים כוללים בין השאר את הנושאים הבאים: מבוא למחשבים ותוכנות תכנון, שרטוט, יסודות הגיאולוגיה, כלכלה ותכנון כלכלי, יסודות המשפט, עיצוב ועוד. הלימודים נערכים במשך כ-9 חודשים בשנה, במתכונת דו סמסטריאלית, כאשר חלק ממוסדות הלימוד מציעים אופציה גם של סמסטר קיץ שלישי.


אדריכלות נוף- אפשרויות תעסוקה וקידום

אדריכלות נוף מציעה מגוון אפשרויות תעסוקה וקידום, הן בשירות הציבורי, הן במגזר העסקי והפרטי, והן בעולם האקדמיה.

כל מחלק גינון ונוף וכל משרד מהנדס העיר בלמעלה מ-50 הרשויות המקומיות בישראל זקוק לכמות לא מובטלת של הנדסאי אדריכלות נוף במגוון תפקידים, החל מתפקידי תכנון וכלה בתפקידי ניהול וביצוע. משרדי אדריכלות מעסיקים אדריכלי נוף כחלק משירות הערך המוסף ללקוחות הציבוריים והפרטיים של אותם משרדים.

לבסוף, בעלי התואר הראשון יוכלו להמשיך ללימודי תואר שני במגוון נושאים קרובים כמו מנהל עסקים, עיצוב חוץ, בוטניקה ועוד.17/10/2010    המאמר עודכן בתאריך 16/09/2015    myarchitect.co.il
פורום אדריכלות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myarchitect.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת אדריכלים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 myarchitect.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אדריכל שלי מציע אדריכלים ומעצבי פנים, ברחבי הארץ - לכל פרוייקט, מכל סוג.
מעוניינים לרכוש מקצוע לעתיד? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אדריכלים אמינים ומקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג שתעבדו הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!