myarchitect.co.il

אדריכלות נוף - ההשפעות על חיינו


בלי שאנו מודעים לכך או בלי שנשים לב, אנו יכולים למצוא השפעה עצומה שיש לאדריכלי נוף על חיינו. אין מדובר בהשפעה שיש לאדריכלי נוף אשר עובדים עבורנו בעיצוב ותיכנון הגן שלנו, אלא הכוונה היא דווקא לאדריכלי נוף אשר מתכננים ומעצבים את הסביבה, במקום בו אנו גרים.

השפעת אדריכלי נוף על חיינו, נובע מעצם תפקידם אך מובנה באופי השימוש שאנו עושים במרחבים הציבוריים השונים. בלי הגזמה, ניתן לומר, שאדריכל נוף הינו מעצב לא רק את הסביבה שלנו ושל ילדינו, אלא הוא מקבע איפיונים שונים לחיינו, מבחינה אסתטית, תרבותית, חברתית ולעיתים אף בריאותית.

אדריכל נוף, הוא כמובן איננו מקצוע חדש. עוד מימי יוון הקדומה היו אנשים שעיצבו את המרחבים הציבורים, את הגנים, רחובות וחללים של מבנים ציבוריים שונים. שיאה של אדריכלות הנוף, היתה בתקופה הרנסאנס, אז נהגו האדריכלים לשלב בין הטבע לבין הארמונות והרחובות שבנו. עם השנים פיתחו אדריכלי הנוף, מאפיינים טיפוסיים לתיכנון ובנייה באותן מדינות בהן הם עבדו.

כך נוצרו גנים אשר היו מזוהים עם מדינות שונות, אופי של רחובות וסמטאות, ועוד. אותם מאפיינים התבססו לא פעם על מאפייני התרבות המקומית (בעיקר אלמנטים דתיים והיסטוריים), ולאחר שהם נוצרו, הן השתלבו בתרבות וכך הם באים לידי ביטוי עד היום.

המשמעות של עיצוב נוף בימינו

גם היום, אדריכלות נוף, היא בעלת משמעות רבה על חיינו. ניקח למשל, החלטה של רשות מקומית, לתכנן פארק בעיר. מעבר להשפעה המעשית של החלטה זו על חיינו, קרי יצירת פארק חדש בעיר על כל המשתמע מכך, אזי שלהחלטה זו תהיה השפעה רבה על חיינו. למשל, כיצד הוא יעוצב, האם יהיו בו מסלולים לאופניים או רק להולכי רגל, האם יוקצה בו אזור למשחקים עבור ילדים, האם הוא יכלול אזור מגורים או שייאסר על כך, האם יהיו בו אזורים בתשלום. דוגמא טובה למשמעות התודעתית שיש לתכנון פארק זה על חיי ילדינו היא, שפארק זה יהווה עבורם בסיס השפעה לכל פארק עתידי שזה יראו. כמובן, שהפארק יכול להיות דוגמא לכל תכנון אחר.

דוגמא נוספת להשפעה שיש לאדריכלי הנוף על חיינו, היא עיצוב הרחובות. אומנם כיום, הרחובות מעוצבים באופן שבלתי ניתן לשנות אותם, אלא שינויים קוסמטיים באמצעות שיפוצים. אך בכל זאת, ישנה השפעה משמעותית לאדריכלי הנוף על עיצוב הרחובות ומכאן שעל חיינו. מעבר להשפעות המעשיות באמצעות השימוש שאנו עושים ברחובות (עבודה, קניות, חנייה, וכדומה), אזי שישנן השפעות שונות ומגוונות.

למשל, היכולת שלנו להגיע מנקודה לנקודה, היכולת שלנו להתנהל בחופשיות בלי להיתקל באנשים אחרים, היכולת של המקום להשתנות ולהתחדש, היכולת של הרחוב לא לספוג לכלוך וזיהום אוויר, בשנים האחרונות עלו גם מאפיינים כלכליים שונים, למשל, האם הרחוב הינו מותאם למעמד הביניים בכך שיש בו רק בנייה נמוכה או שמא הוא מותאם למעמד הגבוה, באמצעות גורדי שחקים שבנויים בו.

ובכן, אדריכלי נוף הם בעלי השפעה רבה על חיינו, הן השפעה תרבותית, הן השפעה חברתית, והן השפעה מעשית. על כן, כאשר הרשות המקומית בה אנו חיים, בוחרת לעבוד עם אדריכל נוף מסוים, כדאי שנכיר את אופי העבודה שלו, על מנת שנוכל לתת עליה את הדעת ולהתערב אם צריך, במידת האפשר.03/05/2009    המאמר עודכן בתאריך 02/08/2018    www.myarchitect.co.il
פורום אדריכלות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myarchitect.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת אדריכלים - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 myarchitect.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אדריכל שלי מציע אדריכלים ומעצבי פנים, ברחבי הארץ - לכל פרוייקט, מכל סוג.
מחפשים אדריכל נוף? תשאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אדריכלים אמינים ומקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג שתעבדו הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!